شنبه, 17 فروردين 1398 10:05

بازرسی آژانس انرژی اتمی از تورقوزآباد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
قالیشویی در تورقوزآباد قالیشویی در تورقوزآباد قالیشویی سلطانی

بسیاری از شما احتمالا نام تورقوزآباد را شنیده‌اید. روستایی در کهریزک از توابع شهر ری. اما شاید فکرش را هم نمیکردید که روزی بازرسان سازمان انرژی هسته ای به این شهر مراجعه کنند. دلیل اصلی معرفویت تورقوزآباد این است که در 5 مهر 1397 بنیامین نتانیاهو در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد که ایران از یک قالیشویی در تورقوزآباد به عنوان انبار هسته‌ای استفاده می‌کند. او قصد داشت با اعلام این ادعا توافق هسته‌ای را ناکارامد جلوه داده و از ارزش آن بکاهد. اما مقامات ایرانی ضمن بی اساس دانستن این ادعا، اعلام نمودند که تمام همکاری خود را با بازرسان آژانس خواهد نمود تا صحت عملکرد ایران در رابطه با انرژی هسته‌ای بر همگان آشکار گردد و ایران چیزی برای مخفی کردن ندارد. بنابراین مطابق گزشته ایران تمام همکاری خود را با آژانس اجرا نمود.

بازرسان آژانس ضمن بررسی منطقه و اجرای آزمایشات خاص محل را ترک کردند و چند نمونه از خاک محل را نیز برای آزمایش بیشتر نمونه برداری کردند. با این حال باید تا ارائه گزارش آژانس انرژي هسته‌ای صبر کنیم تا ببینیم که نتیجه این آزمایشات به چه گونه است. اما جواب این آزمایش کاملا مشخص است، ایران هرگز به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نخواهد بود. بنابراین امکان اینکه در این گزارش نشانه‌ای از فعالیتهای هسته‌ای در تورقوز آباد ذکر شود نزدیک به صفر است. 

در 16 فروردین 1398 خبرگذاری رویترز خبر از بازرسی انبار مورد ادعای نتانیاهو در توقوزآباد داد. این خبر خود مقدمه‌ای بود بر صحبتهای دوباره درباره تورقوزآباد و دوباره مطرخ شدن آن در تیتر خبرها.

اما این انبار واقعا چه بود؟

این انبار در اصل متعلق به یک قالیشویی است و در همسایگی آن نیز دقیقا یک قالیشویی دیگر نیز وجود دارد. اهالی تورقوزآباد نیز هرگز فعالیت مشکوکی را در این انبار مشاهده نکرده‌اند و هرگز ندیده‌اند فردی مسلح وارد این انبار شود. یا فعالیتهایی غیر از فعالیتهای قالیشویی در این انبار صورت گیرد.

خواندن 1036 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 17 فروردين 1398 10:44

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.